دیروز شاهد یکروز پر نوسان و پر عرضه در بورس تهران بودیم. افزایش هماهنگ عرضه ها توسط حقوقی های بازار از یکسو، و سیل نقدینگی از سوی دیگر، باعث ایجاد بزرگترین تقابل عرضه و تقاضا در بورس تهران گردید و حجم معاملات دیروز به حدود 16000 میلیارد تومان رسید. البته متاسفانه به دلیل فرمول غلط استفاده شده در شاخص کل، این شاخص، کار خود را با رنگ سبز به پایان رسانید! بورس تهران از ابتدای سال، حدود 90 درصد رشد را ثبت کرده و اکنون نزدیک به مقاومت روانی در محدوده 1 میلیون واحد قرار گرفته است. شکی ندارم که این مقاومت روانی خیلی زود شکسته خواهد شد و شاهد ادامه خودنمایی بورس در بین سایر بازارهای موازی خواهیم بود. فقط امیدوارم مدیران سازمان بورس، هرچه زودتر فکری به حال فرمول غلط و اشتباه شاخص کل نیز بکنند و حداقل این شاخص را از تابلوی معاملات حذف کنند. شاخص هم وزن، دقت بیشتری در نمایش وضعیت کلی بازار دارد. بنابراین پیشنهاد میکنم که اکنون وقت آن رسیده که شاخص کل را از روی تابلو معاملات حذف کنیم و شاخص هم وزن را جایگزین آن کنیم. از موارد بالا که بگذریم، برای بازار امروز، انتظار دارم شروعی همراه با فشار فروش داشته باشیم. اما در ادامه، تقاضا بر عرضه غلبه خواهد کرد! بنابراین، انتظار دارم بازار امروز نوسانی باشد. پس دوستانیکه نقدینگی دارند و اصول نوسانگیری را نیز به خوبی میدانند، میتوانند از منفی های ساعت اولیه بازار، در جهت نوسانگیری استفاده کنند. نکته خاصی برای گفتن نیست. جز اینکه از رفتارهای هیجانی پرهیز کنید و البته، نگران منفی دیروز و منفی احتمالی امروز نباشید! 

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین جستجو ها